bookie_braun (bookie_braun) wrote,
bookie_braun
bookie_braun

הארץ הרבגונית, ג'וליאן מיי, הסוף


למען האמת סיימתי אותו כבר לפני כמה ימים, אבל לא הזדמן לי לכתוב. מה שבטוח, זמן לגיבוש דיעה לא הייתי צריכה, ברור לי שמדובר בספר כיפי במיוחד.

מה קורה שם בכלל?
אי אז בעתיד בני האדם כמעט החריבו את המערכת האקולוגית של כדור הארץ. הפלנטה הירקרקה שלנו ניצלה הודות לאירוע שנקרא "ההתערבות". לא, לא מדובר באיזושהי בדיחה קוסמית על חשבוננו, אלא בהתערבותם של גזעים תבוניים אחרים בנעשה, לאחר שהבינו שהם לא יכולים להמשיך לעמוד מהצד. אחרי "ההתערבות" העולם נעשה הרבה יותר עליז; יש לבני האדם מושבות בפלנטות ברחבי הגלקסיה, ישנו שלום יציב וחילופי תרבויות וידע עם גזעים חייזריים מתקדמים, בני אדם על-חושיים נולדים בשיעור של אחד מתוך ארבעה והם יכולים לתקן בקלות טראומות והפרעות התנהגות, כך שכולם מאושרים.
העולם העתידי הססגוני הזה מהווה תפאורה לסיפור המקדים בלבד, ונזנח בהמשך הספר לטובת רקע מוכר יותר אך מעניין לא פחות - תקופת הפליוקן.
ב-2034 מגלה הפרופ‘ תיאו גודריאן את המסע בזמן. אפעס, כקוריוז בלבד - אפשר לעבור מנקודה מסוימת בליון, צרפת, לאותה נקודה, בתקופת הפליוקן (מלפני 5.5 מיליוני שנים ועד לפני 1.75 מיליוני שנים), ורק בכיוון אחד. התגלית המרעישה שמזעזעת בעיקר את עולמם של פיסיקאיים מסורים, שוכבת במרתף כאבן שאין לה הופכין, אך מסתבר שהעתיד המושלם והנוצץ לא ממש מתאים לכולם.
חללאי זנופוב שרשיונו נשלל מכיוון שסירב לסייע לחללית חייזרים במצוקה, על-חושית שאיבדה את יכולותיה, פליאונטולוג זקן שאיבד את אשתו האהובה, נזירה מתבודדת, ספורטאית צעירה ואלימה, אנתרופולוג במרדף אחרי אהבה, נוכל חסר תקנה וכורה שמתנהג כויקינג, אלו הם הטיפוסים שמרגישים שהיקום העתידי לא ממש מתאים להם, ועל כן הם יוצאים אל "הגלות" - חיים פשוטים יותר בתקופה פשוטה יותר.
המסע אמנם חד כיווני, אבל הם מוכנים לשלם את המחיר תמורת חיים שיעניקו להם יותר.
מה שהם לא מוכנים אליה היא המציאות של לפני שישה מליוני שנה: במקום החיים הטובים כשהאיום העיקרי הוא קרנפי ענק, הם מתגלגלים אל תוך משהו אחר לגמרי.
לפני שישה מליוני שנים, מסתבר, התרסקה על כדור הארץ חללית חייזרית מגלקסיה אחרת.
ומה עושים חייזרים טובים עם בני אדם אם לא משעבדים את הגברים ומרביעים את הנשים?

עד כאן.

הספר הזכיר לי במידה שתי סדרות מדע בדיוני אחרות: עולם הנהר של פיליפ חוזה פארמר, וסדרת VOR של לויס מק'מסטר בוז'ולד.
את עולם הנהר הספר הזכיר לי מבחינת תוכן ומבנה עלילה - אנשים שנמצאים בעולם שאמור להיות גן-עדן, אך מתברר כמורכב הרבה יותר, קבוצת אנשים שונים מאוד זה מזה מתאחדים למען מטרה ומנסים בכוחות משותפים לפתור את התסבוכת, רצוי תוך כדי מסע ולחימה פעילה.
את סדרת VOR הספר הזכיר לי יותר באופיו - הרפתקה קלילה ורבת התרחשויות, עמוסה בדמויות סימפטיות. אמנם הדמויות בארץ הרבגונית אינם מעמיקות ומפותחות במיוחד, אבל רובן התחבבו עלי במידה.
בין הביקורות שנתקלתי בהן על הספר היו תלונות בעיקר על שטיחות הדמויות, אם כי זה נסלח לדעתי בהתחשב בעובדה שמדובר בכרך ראשון בסדרה, על סבוניות העלילה וגם על אריכות האקספוזיציה שציינתי בפוסט הקודם, מסתבר. בסך הכל, הטענות מוצדקות, אבל לחובבי חייזרים והרפתקאות (אני חייבת להודות שאני נמנית עליהם) זה לא ממש יפריע לדעתי, ואחרי שמתגברים על ההקדמה הארוכה אפשר לבלות איתו כמה שעות בכיף.

ביקורת של רוית קלימר ב"בלי פאניקה"

Tags: מדע בדיוני, סדרה, קישורים
Subscribe

 • גבעת ווטרשיפ

  נדמה לי, שתמיד ידעתי על קיומה של גבעת ווטרשיפ. לא היה זה ספר חביב מאוד על מי מחברי, שדיבר בשבחו, או משהו בדומה, ולא זכור לי שקראתי או שמעתי עליו…

 • ספרים שקראתי לאחרונה ולא הספקתי לכתוב עליהם

  הקומיקס MAUS של ארט שפיגלמן. מעולה/מצמרר. אריות אל ראסאן, גאי גבריאל קיי, קריאה שנייה. קניתי אותו בדחף פתאומי, ואחרי שסיימתי אותו התחלתי לכתוב…

 • I-II-III

  I מה העניין ברכישת ספרים משומשים? ישנה ההתרגשות מיושן הספר כאשר מוצאים כזה בן עשרות שנים, מנדירותו של ספר. ישנה החיבה הפטישיסטית לכריכה הכהה…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments